Bizim düşmanımız, “Gençlik zamanı zevkle, orta yaş işle, yaşlılıksa dinle geçer,” diyor. Kutsal Kitap ise, “Gençlik, orta yaş, yaşlılık Yaratıcı ile geçer,” diyor.

Ancak gençlik zamanlarımız Yaratıcmızı unutmaya en çok meyilli zamanlarımız olduğu için, bu vakitlerde Yaratıcımızı anımsamak için daha fazla çaba sarfetmeliyiz (Vaiz 12:1). O’nun sizi yarattığını, size sağladığını, sizinle ilgilendiğini, sizi izlediğini, kontrol ettiğini; ve sizi kurtarabileceğini hatırlayın. Hatırlanacak çok şey var, ama unutmayın gençken ezberlemeye başlamak daha kolaydır.

1. Enerjik Yıllar

Ancak yinede Tanrı’nın bizden Yaratıcımızı anımsamamızı istemesinin tek sebebi bu değildir. Aynı zamanda bu dönem enerjik yıllarımızdır.

Yaratıcımıza hizmet etmek için neden tökezleyene, enerjimiz kalmayana kadar bekleyelim ki? Bizi yaratan Tanrı en aktif ve sağlıklı yıllarımızı hak ediyor: bedenlerimiz dinç, aklımız ve zihnimiz keskin, hislerimiz hassas ve iyi, heyecanımız yerinde, isteklerimiz güçlü olduğu bu zamanları hak ediyor. Onu bu enerjik yıllarınızda anımsayın.

2. Hassas Yıllar

Neden biz Hristiyanların bir çoğu orta yaşlarından ziyade gençlik yıllarında iman ediyor ve Hristiyan oluyor? Çünkü gençlik yıllarımızda daha hassasız. Gençken inanmak ve tövbe etmek daha kolaydır. Asla kolay değildir bu, ancak gençlik yıllarında daha kolaydır. Kolaydır çünkü yaşımız ilerledikçe yüreğimiz nasırlaşır, kalınlaşır, yaşımız ilerledikçe belli bir anlayışa kilitleniveririz ve günahımız daha derinleşir. Ölü oluşumuz daha da ölüleşir.

Bu kötü giden çağda gençliğimizin hassaslığını Yaratıcımızı anımsamada kullanalım.

3. Öğretilebilir Yıllar

Gençliğimizde, yaşamımızın herhangi bir döneminde olduğundan daha iyi öğreniyoruz. Tüm konularda bu geçerlidir, ancak dini öğretilerde daha da geçerlidir. İman etmiş bir çok Hristiyan tanıyorum ilerleyen yaşlarda, önceden öğrenmedikleri için pişman olduklarını ve şimdi ilerleyen yaşlarda öğrenemediklerini söylüyorlar. Ben bu kişileri içinde bulundukları zamanı iyi kullanma konusunda teşvik ediyorum ancak öğrenmek için normalde olabileceğinden iki katı çaba sarf ettiklerini söylüyorlar.

4. Tehlikeli Yıllar

Gençlik yılları mayın tarlasıdır: hormonlar, akran baskısı, alkol, uyuşturucu, pornografi, ahlaksızlık, testestoron vb. Her yerden tehlikeli şeyler yaklaşıyor. Kaç “ilk” denenmeler, “son” denenmeler haline geliyor! Bu savaş zamanından geçerken Yaratıcımıza ne kadar çok ihtiyacımız var.

Hatırlamak için Hatırlamak

Bu en iyi zamanlarda Yaratıcımızı hatırlamak için yardım edeyim:

-Yaratıcınız olduğunda temellenin: Yaratılış 1-2 bölümlerini iyi okuyun ve anlayın.

-Yaratıcınızı tanıyın: Vaazlar, yorum kitapları ve iyi kitaplar kullanarak O’nun Sözünü çalışın.

-Yaratıcınızın dostlarına katılın: Yaratana saygı gösterip O’nu sayan diğer yaratılanlarla dostluklar geliştirin.

-Yaratıcınızın buyruklarına kulak verin: 6 gün çalışılıp bir günün O’nun işleri üzerine derin düşünülmesi gereken bir düzen verdi Tanrı.

-Yaratıcınızın kurtarışını isteyin: Her ne kadar Yaratıcınızı reddetmiş oluşunuzun sizi paramparça etmişsede ondan istediğinizde sizi tekrar kendi benzeyişne yaratacaktır.

-Eğer yaşı olgun bir okuyucuysanız, sizi teşvik etmek isterim ki bu kötü günler daha kötüleşmeden O’nu anımsayın. O’nu anımsamak için asla geç kalamazsınız.

-David Murray