Vaiz ve vaazda olması gereken bir kaç noktaya bakalım bugün… Tanrı’yı yücelten ve Tanrı halkının yüreklerine hizmet eden bir vaaz hazırlamak ve sunmak için önemli olan noktalar nelerdir. Hem öğrendiğim hemde tecrübe ettiğim (bazen kötü tecrübeler bunlar) bir kaç noktayı paylaşacağım. Herhangi bir sıra ile paylaşmıyorum bu noktaları, hepsi benim için önemli noktalar ve beni bir vaiz olarak geliştiren yardımcılar. Neyse uzattık…

1) İsa Mesih: Eğer vaazlarınız Mesih merkezli değilse, ortada gerçek bir vaaz yok demektir. Sadece İsa’dan bahsetmek değil ama onun hakkında öğretmek, ona yönlendirmek ya da ona özendirmek gerekiyor.

2) Temel Tema: Her vaazın bir temel teması olması. Bir iki kelime ile vaazınızı özetleyebilmelisiniz.

3) Heyecan: Bıktık artık sıkıcı vaazlardan. Vaazınızı hazırlarken konuşacağınız topluğu iyi incelemeniz ve onların anlayabileceği heyecan duyabileceği bir mesaj hazırlamanı önemli. Domates hakkında doktora yapmış olabilirsiniz, ama pazarda satamıyorsanız o domatesin kime ne yararı var.

4) Büyük Fikir Küçük Sözler: Büyük fikirleri küçük sözlerle anlatamıyorsanız, konunuza hakim değilsiniz demektir.

5) Keskin Ana Hat: İnsanlar üzerinde durduğunuz noktaları vaazdan sonra hatırlamıyorlarsa, emekli olma vakti gelmiş demektir. Ana hatlarınızı net bir şekilde belirleyin ve üzerine basarak açıklayın. Kişiler eve dönerken en azından temel noktalar kafalarında olmalı.

6) Alçakgönüllü: Zekanızı gösterip insanları küçük duruma düşürmeyin, alçakgönüllü davranıp Mesih’i yüceltin.

7) Tövbe’ye ve İmana Çağrı: Her ne kadar pazar vaazları Mesih İnanlıları için hazırlansa da, eğer misafirlerimiz varsa, Mesih’in müjdesine odaklı bir kısım yapmak çok önemli. Müjdeyi sürekli kendimize anımsatmamızda bir o kadar önemli.

8) Hazır Olun: Vaazınızı önceden hazırlayıp üzerinde çalışın, kürsüye çıktığınızda her konuda hazır olun. (Görsel olarak temiz olmayada dikkat edin)

9) Korkmayın: Eğer Kutsal Kitabı vaaz ediyorsanız zaten çok ciddi bir hizmettesiniz. Kutsal Kitaptan söyledikleriniz için özür dilemek zorunda değilsiniz. Kutsal Kitap bir şeyi işaret ediyorsa doğrudur, doğruysa kabul edilmelidir. Hayat kolay olmuyor her zaman. Birazcıkta acıtacak bazı sözler. Böyle öğrenmiyor muyuz?

10) Odaklan: Kürsüde hata yapabilirsiniz, yanlış birşey söyleyebilirsiniz. Tekrar odaklanıp devam edin.

11) Yaşam: Vaaz ettiklerinizi yaşamıyorsanız, vaaz etmeyin, tövbe edin.

12) Tövbe Edin: Bazen seri vaazlar veriyoruz ve öyleki bazı konular bizim kendi günahlarımızı işaret ediyor (örnek olarak Hırsızlık diyelim) o zaman bu konuda yaşamız olduğunuz günahı paylaşıp tövbe ederek, topluluğa iyi bir örnek olabilirsiniz.

13) Cevaplayın: Vaazdan sonra sorular alın, herşey net değilse tekrar açıklayın. Açıklayamadığınız konuları büyük kelimelerle geçiştirmek yerine, daha iyi açıklayabilmek için zaman isteyin. Utanılacak birşey yok, hepimiz insanız.

14) Orjinal Dilleri Çalışın: Grekçe ya da İbranice bilmiyor olabilirsiniz (bende pek bilmiyorum) ancak vaaz vermeden önce yardımcı kaynakları kullanarak vaaz vereceğiniz metinin orjinal diline göz atın. Tanrı’nın sözünü Tanrı halkına duyuruyorsunuz, vaazdan daha ciddi bir konuşma yoktur.

15) Önemli Teologlar: Bir çok önemli teolog ve pastörün kitapları artık türkçe basılıyor (J.M Boice, John Stott, Sinclair Ferguson, John Piper, R.C. Sproul, M. Lloyd Jones birer örnek) bu kişilerden yardım alın.

16) Hikaye ve Betimlemeler: İsa benzetmelerle konuştu, çünkü bunun çok iyi bir öğretme yolu olduğunu biliyordu. Bu stratejiyi kullanalım. Hikayeler örnekler unutulmuyor.

17) Kelime Kalabalığı: YAPMAYIN

18) Hatalar: Çok yakın bir zamanda çok kötü bir hata yaptım vaaz verirken. Malesef vaaz sırasında doğaçlama yapmayı seven birisiyim ve bu doğaçlamalar bazen konsantre olmadığım anlarda yapılıyor. En son yaptığım hatada gerçekten kötüydü. İnsan bu hatalardan ders almalı ve teşviği kırılmadan bu hatalarını düzeltmeyi öğrenmeli.

Rabbe Bırakın: Siz ne kadar tüm noktaları uygulasanızda, arkada uyuyan birisi çıkabilir. Kafasına birşey fırlatmak yerine, bu işi Rabbe bırakın.