Size eski bir vaazımdan bir alıntı paylaşmak istiyorum. Bu yazı yeni yılda alınan ve pekte uygulanmayan kararlarla ilgili. Hatalar düzeltilmesede belki işinize yarayacaktır bu yazı. Mutlu Yıllar…

Pastör Kerem Koç

– – – – – –

Öncelikle istatistikler bir konuda karar vermiş birinin karar vermeyene göre 10 kat daha fazla arzusunu gerçekleştirme ihtimali olduğunu söylüyor. Yani arzuladığımız bir konuda verdiğimiz bir karar bu konuda önemli bir adım oluyor. Her ne kadar büyük bir oranı kararını gerçekleştiremesede bahsettiğimiz oran inanılmaz derecede güçlüdür. Elbetteki Türkiye’de bu kararların amaçları genellikle fiziksel bakım, eğlence, daha az çalışma ve sağlık üzerine olan beklentilerden oluşmaktadır. Yeni Yıl Kararlarında ilk 10’u sıralarsak şöyle…

1- Aile ve arkadaşlarla daha fazla zaman geçirme
2- Fit olan bir vücut
3- Kilo verme
4- Sigarayı bırakma
5- Hayattan zevk alma
6- İçkiyi bırakma
7- Borçları bitirme
8- Yeni birşeyler öğrenme
9- Başkalarına yardım etme
10- Derli toplu olma

Bunlar kesinlikle gayet uygun hedeflerdir, bağımlılıklarımızdan kurtulup, kilo vermek ve hayatımızı düzene sokmak gerçekten önemlidir.

Kararın Motivasyonu Nasıl Olmalıdır?

Fakat Mesih İnanlılarının hayat kararlarında bundan fazlası olması gerekmez mi?

Örneğin 1. Tim 4:7-8, şöyle diyor.

-‘Kendini Tanrı yolunda eğit. Bedeni eğitmenin biraz yararı var; ama şimdiki ve gelecek yaşamın vaadini içeren Tanrı yolunda yürümek her yönden yararlıdır.’

Kutsal Yazılar ayrıca Tanrı’nın kutsalları olarak duada durmamız ve kötülükten uzak durmamız gibi konularda da teşvik eder. Dolayısı ile Mesih inanlısı hayatında alacağı kararları sadece şunu bırakayım, biraz kilo vereyim şeklinde yapmamalıdır ancak, amacı Tanrı’nın yüceliğine odaklı olmalıdır. Yaşamımızın amacı Mesih olduğu için, kararlarımızda daha derin ve Mesih odaklı olmalıdır (Fil 2:21).

Bazı Ünlülerimizin Geçtiğimiz Yıllarda Vermiş Oldukları Kararlar

Murat Şeker – Yönetmen

-Küba’ya tatile gitmek.
-İtalya’ya tatile gitmek.
-Rakı içmek için uygun nedenler bulmak.

Altan Düzyatan – Oyuncu

– Daha çok çalışmak
– Daha çok tatil yapmak (Az önceki kararıyla tezat oluşturmuyor mu?)
– Mustang sahibi olmak
– Snowboard’da atlayış yapabilmek

Erdil Yaşaroğlu

-100 kilonun altına inmek.
-Daha çok heykel yapmak.
-Yeni yemekler yemek.

Şef Umut Özkanca

– Farklı bir konseptte dünya standartlarında bir işletme açmak.
– Fenerbahçe’nin şampiyonluğunu görmek. (Bu karar değil ki bir temenni)
– 2008’den daha iyi bir sene geçirmek.

Yazar Doğu Yücel

– Pro-evolution Soccer’da ustalaşmak.
– Yapımcılar tarafından daha az kazıklanmak.
– Her şeyi kafama takmadığım stressiz bir hayat. Kısacası huzur.

Hayatı hakkında kararlar almaya başlayan bir ünlü daha var. Adı Jonathan Edwards… 20li yaşlarının başlarında ciddi kararlar alıyor. Gerçekten ciddi kararlar… Bazılarına göz atabilirsiniz.

-Hayatımın son saatinde korkup yapmayacağım şeyleri hiçbir zaman yapmamaya karar verdim.
-Hiçbir şeyi öç hırsı ile yapmamaya karar verdim.
-Kutsal Kitabı, düzenli, devamlı ve sıkça okuyarak, kendi başıma bilgide büyümeye karar verdim.

Bazı insanların kararları şüphesizli Tanrı’yı yüceltme amacıyla veriyor. Peki bizim kararlarımız ne yöndedir?

Bugün Kararlar Alalım

1 – Tutabilecek Kararlar Olsun – Mantıklı Kararlar

Tutamayacağınız kararlar olmasın, bir çok kişi 2 paket sigara içerken ben bugün bırakacağım diyor ve elinden atıyor. Evet bu kişilerin motivasyonu doğru ve yararlıdır. Fakat çözüm stratejileri pekte sağlıklı değildir. Sigarayı bırakırken ne gibi zorluklar çekeceklerini göze almamışlardır, bu süreç içerisinde kendilerine nelerin yardımcı olacaklarını bilmezler vs. Sonuç olarak arzumuz doğru olabilir ancak planımız uygun değilse bir noktaya varamayız.

2 –  Disiplinli Olun

Tabii iş karar vermeklede bitmiyor. Karardan daha çok bu verdiğimiz karar üzerindeki disiplinimiz daha büyük rol oynuyor.  Karar almak kolay ancak önemli olan disiplinli bir tutum ve dua eden bir yürektir. Ayrıca başarısız olsanızda kaldığınız yerden devam edin.

3- Kararlarınız Genel değil, Spesifik olsun.

Bu yıl daha çok spor yapacağım, daha fazla dua edeceğim gibi değil, ama her salı akşamı spor yapacağım her sabah dua edeceğim gibi kararlar olmalı. Göreceli olan kararlar bozulmaya mahkumdur.

4 – Mesih Merkezli Kararlar Olsun

Verdiğimiz kararların hedefi Mesih’i yüceltmek olmalıdır. Bu şu demek değil elbette, daha az yediğimizde Tanrı’yı daha fazla yüceltmiş olmuyorsunuz. Mesih merkezli amaç, bunun nedeni ile ilgilidir. Tanrı’nın size vermiş olduğu bedeni sağlıklı tutmaya karar verdiğiniz zaman Mesih Merkezli bir karar vermiş oluyorsunuz.

‘Kendini Tanrı yolunda eğit. Bedeni eğitmenin biraz yararı var; ama şimdiki ve gelecek yaşamın vaadini içeren Tanrı yolunda yürümek her yönden yararlıdır.’

Kararlarımızı disiplinli bir şekilde uygulamaya çalışırken Rab’den yardım isteyelim. Ayrıca unutmamalıyız ki Tanrı’nın yardımı olmadan kararlarımızın sonuçları ilk günün sonunda bile negatif olurdu. Mesih merkezli kararlar alalım ve Rabbe güvenelim.

Bir Fikir:

Belkide bu yıl Tanrı Sözünü daha iyi çalışmak için Kutsal Kitabı bir yılda bitirme planı yapabiliriz. Fena bir karar değil, ne dersiniz?

Bugün kendinize şu soruları sorup karar almak istediğiniz noktaya yönelebilirsiniz.

Hayatımda Tanrı’yı yüceltmek adına neyi değiştirebilirim?
Bunu nasıl yapabilirim?
Buna kim yardımcı olabilir?

– – – – – –

Eski bir vaazdan alıntıdır.