Westminster Kısa Kateşizmi
SORU: İnsanın içine düşmüş olduğu günahlılık konumu neyi içerir?
CEVAP: İnsanın içine düşmüş olduğu günahlılık konumu, Adem’in ilk günahının suçluluğunu, özgün doğruluğun yok olmasını ve doğasının bütününün bozulmuş olmasını içerir, ki buna da özgün günah denir; ve bundan kaynaklanan bütün günahlar buna dahildir.

Adem’in bütününün bozulmuş olduğunuz ve büyük bir suçluluk içerisinde olduğunu söylüyoruz. Yaşadığı tecrübe şüphesizki hayal kırıklığı yaratmıştır, ve ona acı vermiştir. Ama daha da önemlisi dünyada bulunduğu konumu değiştirmiştir. Tanrı’nın gözünde suçsuz, günahsızken bir anda Tanrı’nın önünde sadece kendisini değil ama aynı zamanda ardı sıra gelecek binlerce nesil insanıda etkilemiştir.

Yaptığı günah onu tamamen bozmuştuş, öyle ki artık kutsallığa bu dünyada tekrar bir geri dönüş yoktur. Bununla beraber tamamen bozulmuşluk dediğimizde, insanın sürekli olarak kötülüğü düşünen, şeytani şeyler yapmasını yönlendiren bir doğadan bahsetmiyoruz. Öyleki Tanrı tüm dünyaya verdiği genel lütuf aracılığıyla herkesi bereketlemekte ve doğruya yönlendirmektedir. Tamamen bozulmuşluk, artık insanın kurtuluşsal anlamda Tanrı’yı arayacak ışığı kendisinde bulmamasıdır. Günahlı olan insan, Kutsal Tanrı’yı, O istemedikçe, bulamayacaktır.