Westminster Kısa Kateşizmi
SORU: Yaratılış işi nedir?
CEVAP: Yaradılış işi, Tanrı’nın Sözü’nün gücüyle her şeyi hiçbir şeyden, altı gün içinde ve hepsini de çok iyi olarak yaratmış olmasıdır.

Yaratılış işi aslında 4 ana noktadan oluşuyor.

İlk olarak Tanrı, Sözünün gücüyle, her şeyi yaratıyor. Doğada yer alan tüm varlıklar, taş toprak, dağlar… Doğada bulabildiğimiz herşey onun elinden çıkıyor.

İkinci nokta ise, yarattığı hiç bir üründe, herhangi başka bir madde kullanmıyor. Yani yoktan var ediyor. Bu elbetteki bizlerin tam olarak kavrayamadığı bir durumdur, çünkü bizler sadece var olan şeylerin formlarını değiştirirerek yeni bir şey ortaya çıkarabiliyoruz.

Üçünücü nokta, Tanrı’nın dünyayı yaratma süresi ile ilgili. Bu nokta Yaratılış kitabının ilk bölümlerinde net bir şekilde açıklanıyor. Ancak temel olarak 6 gün sürdüğünü görüyoruz bu işin, ardından Tanrı bizlerede bir örnek vererek bir gün yaptığı işten dinleniyor.

Dördüncü nokta, Tanrı’nın yarattığı herşeyi iyi bir şekilde yaratmış olması, günahın kirletmediği dünya da henüz kötü olan hiç bir şey yok. Tanrı her şeyi kusursuz bir şekilde planlıyor.