Ödül büyük bir ayartıcıdır. Öyle ki, insan yaşamı boyunca ödül ve günah ikileminde kalabiliyor bazen. Ödülden kastımız yalnızca yarışma sonucu verilen ödüller değil. Bunu geniş şekilde yorumluyoruz ve aynı zamanda ahlakî bakımdan doğru olmayacak şekilde davranarak elde edilmiş bir kazancı, başarılmış bir işi, bir spor müsabakasını, kısacası sonunda maddî veya manevî bir yarar vaad eden herhangi bir şeyi kastediyoruz.
Yapılan şey Mesih inanlıları için günah, evrensel ahlâkî ilkelerle hareket inançsızlar için ise ahlâkî bakımdan yanlış bir davranış olacaktır. Bazı kişiler için ise ne yazık ki hiçbir dinî, ahlakî ve ilkesel kural bulunmamaktadır, yeter ki ödül kazanılsın.
Bunun çarpıcı örneklerinden biri 2009 yılında Doğa Tarih Müzesi’nin her yıl düzenlediği yılın “Yaban Yaşamı Fotoğrafçısı” dalında görüldü.
Yukarıdaki fotoğraf İspanyol fotoğrafçı José Luis Rodrigez’e ait. Rodrigez, bu fotoğraf ile yılın Yaban Yaşam Fotoğrafçısı ödülü olan £10.000 kazandı. Kuşkusuz burada paradan daha önemli olan, böyle uluslararası bir başarıyı elde etmiş olmak ve fotoğraflarının bir anda tüm dünya basınında yer alması, Londra Müzesi’nde sergilenmesi ve tüm dikkatleri üzerine çekmek…
Rodrigez’in çektiği fotoğrafa diyecek yok doğrusu, öylesine mükemmel ki! Buraya kadar her şey normal gözükse de ortada olağan olmayan bir durum vardı: Rodrigez’in bu fotoğrafı diskalifiye edilmiş, Londra Müzesi’ndeki sergiden çıkarılmış ve Rodrigez yaşamı boyunca bu yarışmaya katılmaktan men edilmişti.
Peki neden böyle bir karar alınmıştı?
Çünkü kurallar açıktı: Yarışmaya katılacak tüm fotoğrafların gerçek anlamda yaban yaşamına ait olması gerekiyordu ve evcil/eğitilmiş hayvanlara ait fotoğrafların, hayvanat bahçesinde çekilmiş fotoğrafların katılması yasaktı.
Peki Rodrigez bu kuralı bilmiyor muydu? Elbette biliyordu ancak ödülün çekiciliği gözünü kamaştırmış olmalı ki, nadir görülen bir kurt cinsi olan Ossian türü eğitilmiş kurdu Madrid Yaban Yaşam Parkı’ndan kiralayarak, kurguladığı bu fotoğrafı çekti ve yarışmaya katılarak ödülü kazandı.
Bu konuyla ilgili Rodrigez’in ve fotoğrafının diskalifiye edilmesi kararını alan kurul sözcüsünün açıklaması şöyledir:
“Bu fotoğrafı ilk gördüğümde kendi kendime şöyle dediğimi hatırlıyorum: ‘Tanrım, bu gerçekten de vahşi bir kurt, ne muazzam bir başarı!’ Bu mantığı kesinlikle anlamıyorum, insanlar bu fotoğrafçı ile ilgili çok büyük bir düş kırıklığı yaşıyor.”
Kurul sözcüsünün de dediği gibi, bu tür davranışlar insanlar üzerinde derin bir düş kırıklığı yaratmakta ve güven duygusunu sarsmakta, çoğu zaman da tamamen yok etmektedir.
Bu tür davranışların yarattığı günah olgusu, diğer insanlarda yarattığı düş kırıklığı, güvensizlik, üzüntü ve öfke gibi duyguların yanı sıra, bu tür davranışlar, yarışmaya katılan diğer kişilere karşı da büyük bir haksızlık teşkil ediyor. Öyle ki, gerçekte dürüstçe yarışmaya katılan kişinin birincilik hakkı hile/yalan ile gaspedilmiş oluyor. Başka bir deyişle, işlenmiş olan günah katmerleniyor. Ödül ancak dürüstçe yarışılmışsa, gerçek anlamda hak edilmişse bir değer ve anlam ifade eder.
“Ruhunda hile bulunmayan insana ne mutlu!” Mez. 32:2
 
21.05.2012
Alper Günay
 
Fotoğrafın orjinali için tıklayın.