Facebook’ta bazen beklemediğimiz kişilerden, beklemediğimiz şekilde bilgiden ve anlayıştan yoksun yorumlar görüyoruz. Bu kişi nasıl böyle bir yorum yazdı, diyoruz kendi kendimize. Öyle ki, dışarıda gayet normal olan birisinin aslında bir çok konuda neredeyse tedaviye ihtiyacı olduğunu görebiliyoruz. Bazen her olayı temiz ve detaylı göremediğimiz için İncilsel olmayan fikirler beyan edebiliyoruz maalesef. Bu yorumların büyük bir kısmı genellikle futbol, siyaset, tarih ve din ile ilgili oluyor.
 
Bazen yüreğimizdeki öfke ve gururla yeterli bilgiye sahip olmadığımız ve araştırma yapma gereği duymadığımız konularda yorumlar yapıyoruz. Herhalde Türkiye halkı kadar bilmediği konularda yorum yapan başka bir halk yoktur. Kulaktan dolma şeyleri başkalarına satmaya bayılıyoruz. İşler sağlık konusuna geldiğinde herkes doktor, din konusuna geldiğinde herkes ilahiyatçı, azınlık sorunlarına geldiğinde herkes tarihçi, futbola geldiğinde herkes Rıdvan Dilmen oluyor.
Öyle ki, bu yorumlar sadece bilgisizliğimizi göstermekle kalmıyor, ayrıca bazı durumlarda saygısızlığımızı da gözler önüne sermemize yol açıyor. Sağduyudan yoksun davranışlarımız, sözlerimiz ve yorumlarımız ne kadar çok kişiyi etkiliyor, bunun bir farkına varabilsek!
 
Kutsal Kitap şöyle diyor:
Ben senin kulunum, bana akıl ver ki, öğütlerini anlayabileyim. – Mezmur 119:125
Dua edelim ki, Tanrı yüreklerimize sağduyulu davranma yetisi versin, yorum yaptığımız konuları araştıralım ve nefret yerine sevgi motivasyonuyla hareket ederek paylaşalım düşüncelerimizi, böylece bizi izleyen herkese iyi bir örnek teşkil edelim, ışık olalım. En nihayetinde varlığımızın baş amacı davranışlarımızla, sözlerimizle, düşüncelerimizle Tanrı’yı yüceltmek değil midir? Hepimiz bu hataları yapıyoruz şüphesiz. O zaman bundan sonra verdiğimiz kararlara, yazdığımız yazılara, söylediğimiz sözlere dikkat edelim kardeşler.
Bana sağduyu ve bilgi ver, çünkü inanıyorum buyruklarına. – Mezmur 119: 66
 
Çok konuşanın günahı eksik olmaz, sağduyulu kişiyse dilini tutar. – Süleymanın Özdeyişleri 10:19