Sanırım Mesih’in hizmetinde yaşadığımız en zor durumlardan bir tanesi sürekli olarak eleştirilmek olmalı. Hatta eleştirilerin çoğunun Mesih İnanlılarından geliyor olması işi daha da ilginçleştiriyor. Eleştiriler her zaman ciddiye alınması gereksede, bir çok eleştirinin öfke, gurur, kıskançlık gibi duygularla tetiklendiğini biliyoruz. Eğer sizlerde yapmış olduğunuz hizmetten dolayı yapıcı değil aksine kırıcı eleştiriler alıyorsanız, sizin için güzel bir örneğim var.

Ünlü müjdeci D.L. Moody yine bir gün müjdeleme yaparken bir bayan ona yaklaşır ve garip müjdeleme yöntemlerinden dolayı Moody’yi eleştirmeye başlar. Moody alçakgönüllü bir şekilde “Size katılıyorum, aslında bende bu yöntemleri pek sevmiyorum” der. Bayan bu cevaba şaşırmıştır. Moody devam eder ve “Peki siz nasıl yapıyorsunuz?” diye sorar. Bayan “ben birşey yapmıyorum” diye yanıtlar. Bunu işiten Moody kısa süre düşündükten sonra şöyle der “Sanırım benim ‘yapma’ yöntemimi, sizin ‘yapmama’ yönteminize göre daha çok seviyorum”

Her zaman eleştiriler alacağız, hiç birşey yapmayanlar yapanlar için dua etmek yerine onları eleştireceklerdir. Duam o ki kardeşler bu eleştiriler ne kadar kötü ve ağır olursa olsun, bizleri inşa etsin, bizlere öğretsin ve yüreklerimizde acılık değil ama esenlik yaratsın. Mesih uğruna yüreğini veren her hizmetli zorluklarla karşılaşacak.