Bir iki hafta önce oğlumla poliscilik oynuyorduk. O polis, ben ise arabasıyla hız yapan sürücüydüm. Hızlı gittiğimi görüp beni dururdan Polis Memuru Josiah (memur kelimesini pek seviyor nedense) evraklarımı inceledikten sonra cezamı kesmeye başladı. Ardından da yapapm gerekenleri 3 temel nokta ile özetledi.

Para ödeyeceksin, söz vereceksin (bir daha yapmamaya dair) ve yavaş gideceksin.’ Bu sözleri duyduğumda ilk önce gülümsedim ve iman yolculuğumuza ne kadarda benzediğinin farkına vardım. Aslında Josiah’nın verdiği 3 nokta Mesih İnanlısının yaşamını harika özetlemiyor mu?

1- Suçumuzdan dolayı bedel ödemekle yükümlüyüz ve yapılması gereken ilk şey bu, ancak biz bu bedeli ödeyemediğimiz için Mesih bizim yerimize ödüyor.

2- Sonra Mesih’te yaşamaya söz veriyor ve yaptığımız suçlardan (günahlardan) tövbe ediyoruz, bunları tekrarlamayacağımızı beyan ediyoruz.

3 – Bunlarında ardından da ‘yavaş yavaş gitmeye başlıyoruz’ yani gittiğimiz yolları ince eleyip sık dokuyor ve günahtan uzak duruyoruz, durmaya çalışıyoruz.

Belkide iman yolculuğumuzun resmini çizen en önemli öğretiler bunlar, cezanın bedelinin ödenmesi, tövbe ve değişim için ruhsal olarak büyüme.