Önemli Not: Bu seride yer alan yazılar ‘Dağda ki Vaaz’ çalışma serisinde kullanılmış düzensiz notlardır.

Alçakgönüllü Yardım 
Rev. Kerem Koç | APK | 19.Mayıs.2013

Pasaj: 1“Doğruluğunuzu insanların gözü önünde gösteriş amacıyla sergilemekten kaçının. Yoksa göklerdeki Babanız’dan ödül alamazsınız. 2“Bu nedenle, birisine sadaka verirken bunu borazan çaldırarak ilan etmeyin. İkiyüzlüler, insanların övgüsünü kazanmak için havralarda ve sokaklarda böyle yaparlar. Size doğrusunu söyleyeyim, onlar ödüllerini almışlardır. 3Siz sadaka verirken, sol eliniz sağ elinizin ne yaptığını bilmesin. 4Öyle ki, verdiğiniz sadaka gizli kalsın. Gizlice yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir.” Matta 6:1-4

Giriş: Gösteriş İçin Vermeyin – v1

Ferisilerin tutumu ve ikiyüzlülük. Tüm pasaja genel olarak bakıyor.

İkiyüzlü Bir Şekilde Vermek – ayet2

Hipokrat: Genellikle Hipokrat kelimesini doktorlarla özdeşleşen bir kelime olarak biliriz, oysaki Hipokrat, ilk çağlarda tiyatro oyuncuları için kullanılan bir tabirdi, oyuncu, aktör, tiyatro’da bir oyun sergileyen kişi anlamına gelirdi. Hipokrat’ın bu konu ile ilgisi Tiyatro’da, sinemada yapılan rolün aslında kelime anlamıyla ikiyüzlülük olup olmadığıdır? Yani oyuncular tiyatro oyununu sergilerken, oyunda ki yüzünü kullanıyor. Kendi hayatında ise, gerçek olan yüzünü.

Kendisini dindar gösteren ve söylediği gibi yaşamayan insanlardı Ferisiler. Yani ikiyüzü olan kişiler… Bugünde böyle insanlar var maalesef. Amaçları Tanrı’yı yüceltmek değil, kendilerini hoşnut etmek.

4Ağızlarıyla hayır dua ederken, İçlerinden lanet okurlar. Mez 62:4

13Bu halk bana yaklaşıp Ağızlarıyla, dudaklarıyla beni sayar, Ama yürekleri benden uzak. Yeşaya 29:13

Ferisiler, yardım yaparken göstere, göstere yaparlardı. Böylelikle diğerleri görür ve onlara saygı duyarlar ve onları överlerdi. Hendriksen, onların tutumları için ‘Veriyor gibi görünürler ama almak istedikleri şeyler vardır’ diyor. İkiyüzlü vermede bir beklenti var, almak için veriyor kişi. İsa, Ferisilerin yürek tutumlarına bakıyor. Diğer insanların onayını almak için vermek, yardım etmek İsa’nın gözünde büyük bir ikiyüzlülük, çünkü amaçları Tanrı’yı yüceltmek, o kişilere yardım etmek değil.

Bizler hep diğerlerinin önünde iyi görünmeye çalışırız. Diğer insanların onayını ararız. Diğer insanların yaptığımız doğru şeyleri onaylaması güzel olabilir. Fakat amacımız diğer insanların değil, öncelikle Tanrı’nın onayını beklemektir.

Gizli Bir Şekilde Vermek – v3

Mesih vermeyin demiyor, aksine vermemizi teşvik ediyor. Yardım etmemiz gerektiği kesindir. İsa ‘eğer verirseniz’ demiyor, ‘verdiğinizde’ diyor. Yüreğimiz buna hazır olmalı. Mesih’le büyüyen bir ilişki önemli. Verdiğimizde doğru amaçla verelim diyor. Doğruluk işleri yapmayın demiyor, amacınızı yargılayın diyor. Verdiğinizde kesinlikle başkaları görmesin, görürse bunun size bir yararı olmaz demiyor. Başkalarının onayını kazanma motivasyonu ile gösteriş yapmayın diyor.

Elbette zaman, zaman yaptığınız bağış diğer insanlar tarafından görülebilir. Ancak yüreğiniz nerede önemli soru budur. Sokakta bir çocuktan mendil alıp fazla para verebilirsiniz. Yardıma ihtiyacı olana yardım edebilirsiniz.Gösteriş için verenler ödüllerini almışlardır ve öyleki onlar için hiç bir ödül yoktur. İkiyüzlü sahtekarların, Tanrı’yı kandırmaya çalışanların yargılanacağı gerçeğinden başka… Bizim yardımımız ikiyüzlü olmasın.

Bir elin verdiğini diğeri görmesin. O kültürde, sağ elle verilirdi, sinagoglarda. Sol el öbür yanda dururdu.

İkiyüzlülük: 

Göstermelik doğruluk hareketleri ile Tanrı’nın lütfunu kazanamayız o karşılıksızdır. Tanrı’yı manipüle edemeyiz, çünkü o her şeyi bilir. Vermekteki amacımızı yoklamak çok önemli. Neden veriyoruz?

Gösteriş, insanlar bizi iyi bilsinler, önemli olduğumu düşünsünler.
Reklam, işin sonunda verdiğimizden çok kazanacağımız beklentisi
Tanrı’nın sevgisi yüreğimizde yeşerdiği için…

Gerçek inanlı sevinçle, cömert ve alçakgönüllü şekilde verir.

Şunu unutmayın: Az eken az biçer, çok eken çok biçer. 7Herkes yüreğinde niyet ettiği gibi versin; isteksizce ya da zorlanmış gibi değil. Çünkü Tanrı sevinçle vereni sever. 8Her zaman, her yönden, her şeye yeterli ölçüde sahip olarak her iyi işe cömertçe katkıda bulunabilmeniz için, Tanrı her nimeti size bol bol sağlayacak güçtedir. 9Nitekim şöyle yazılmıştır: “Armağanlar dağıttı, yoksullara verdi; Doğruluğu sonsuza dek kalıcıdır.” 2. Kor 9:6-9

Sonuç: Alçakgönüllü Şekilde Veren Ödüllendirilecek – v4

Göstermeden verdiğinizde ödül alacağını mı düşünüyorsun. Vermekte ki amaç almak olmamalı. Motivasyonumuz çok önemli. Ödül nedir? Ödül konusu sürekli karşımıza çıkan bir gerçek. Sonuna kadar koşun ödülü alacaksınız… Gerçek imanlı, ödül için değilde Tanrı’yı yüceltmek için uğraşmaz mı? Bununla beraber ödülün göksel bir ödül olması iç ferahlatıcı. Amacımız ödül değil elbette ancak, Rabbin onun ardı sıra gidenleri bereketleyecek olması çok esenlik verici. Beklentisi fiziksel olmamalı insanın, ‘aferin iyi ve güvenilir köle’

Bir adam para için birisi ile evleniyorsa, o adama paragöz deriz, açgözlü deriz. Ödülü yoktur. Oysa ki bir adam sevdiği için evleniyorsa, ödülü iyi bir evliliktir. Verdiğinin karşılığında para almıyor ama Rabbin bereketini alıyor. Biz sürekli verdiğimizde bekliyoruz, Tanrı’yı manipüle mi ediyoruz. Tanrı’ya verirsek geri verecek diye mi sınıyoruz. Tanrı geri verebilir, vermemeyi de seçebilir.

Ama vereceği gerçek olan bir şey var ki, o da her durumda seni bereketleyeceği, koruyacağı, kayıracağı ve her durumda seninle beraber olacağıdır. Mirasımız yerde değil göktedir, onun için bu dünyada sürekli almak yerine sahip olduklarımızı vermeyi öğrenelim. Bunu Tanrı’yı hoşnut etmek için gerçek birer inanlı olarak sevinçle yapalım.