Bundan tam 13 yıl önce, arkadaşlarımla beraber tramvaya atlayıp Antalya’nın Konyaaltı sahiline gittiğimizi anımsıyorum. Genel amaç; denize girmek ve güneşlenmekti, ancak benim bu amaca ek olarak özel ve kişisel bir amacım vardı. Doğrusunu söylemek gerekirse ne deniz umrumdaydı, ne sahil ne de güneş. Oraya gitmemin tek amacı, yeni yeni birbirimizi tanıdığımaya başladığımız güzel bir kızın varlığıydı. Ondan hoşlanmaya başlamıştım ve onunda bana ilgisi olduğunu fark etmiştim. Sahilde geçirdiğmiz bu zaman ona dahada yaklaşmama yardımcı olmuştu ve bir cesaret uzanıp ve elini tuttabildim.
 
Sonraları güzel bir ilişki başladı aramızda, ancak yıllar içerisinde yaptığım hatalardan dolayı bir çok kez kaybettim bu güzel kızı, fakat bir gün geldiki Rab Tanrı önce beni sonrada onu kendine çekti… Yıllar içerisinde de bizi birbirimize bağışladı.
 
Bu güzel kız yıllar içerisinde, çok olgun ve güzel bir bayana dönüştü. Şimdilerde onunla 7 yıldan daha uzun bir süredir evliyim ve bu süreçte öğrendiğim 7 dersi sizlerle kısaca paylaşmak istiyorum. Genç evliler ve evlenmek isteyenler için yardımcı olacağını düşünüyorum.
 
Herşeyden önce evliliğin merkezinde Mesih’in olması gerektiği gerçeğini unutmamak gerektiğini söylemek istiyorum.

1. Teşekkür etmek – Özür dilemek:

Sürekli unuttuğumuz fakat belki de kişisel olarak öğrendiğim derslerin en başında geliyor teşekkür etmek ve özür dilemek. Eşlerinizin yaptıkları için teşekkür etmeyi ve hatalarınızda özür dilemeyi unutmayın. (Sanırım bu konuda şahsen öğreneceğim daha çok şey var)

2. Dinlemek:

Eşinizi dinlemeniz çok önemli. Dinlemek derken ciddi bir işten bahsediyorum. Öyle bir yandan televizyona bakıp bir yandan dinlemek değil. Güzlerinin içine bakarak. Onu sevdiğinizi ve değer verdiğinizi hissettirerek.

3. Hediye:

Özel günlerde (hatta bazen özel olmayan günleri özel yapmak için) eşinizi anımsamayı unutmayın. Biz sabırsız olduğumuz için eşimle beraber pek sır saklayamıyoruz. Hediye alır almaz birbirimize söylüyoruz. Ancak güzel süprizler yapmak eşinizi çok mutlu edecektir. Hatta bazen kendi ellerinizle yaptığınız hediyeler daha özel olacaktır.

4. Fark etmek:

Erkekler için hiç önemli olmayan detaylar bayanlar için çok önemli oluyor. Sağı solu dikkatlice izleyin, yeni bir perde takılmış mı, saçlarda değişiklik var mı, birşeylerin yerleri değişmiş mi? Bayanlar böyle şeylere önem veriyor. Erkekler biraz farklı yaratıklar tabii. Eşimiz duvarları mora boyasa farkına varmayız aslında, ancak eşinize sevginizi göstermenin en önemli yollarından bir taneside, yaptıklarına önem vererek onu izlemeniz ve bunlara saygı duyup onu teşvik etmeniz.

5. Heyecan katmak:

Sürekli aynı kişi ile aynı evde aynı hayatı yaşamak bir süre sonra tekdüzeleşebilir, onun için biraz heyecan katın işlere. Eşinizi alıp dışarı çıkarın ve yapmadığınız birşeyler yapın. Tiyatro, sinema, sanat galerisi, müze, tarihi bir kent gezisi, spor faaliyeti, güzel bir yemek (tamamı başbaşa tabii ki, çocuklarları bir tanıdığa bırakın bir gecelik, bu akşam size özel bir zaman) ya da evde onun için özel birşey yapabilirsiniz. 

6. Karşılaştırma yapma:

Gerçekten çok özel ve değerli bir eşim olduğu halde (eşimi tanıyanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır) evliliğimizin ilk zamanlarında çok yaptığım bir hata, eşimi başka bayanlarla karşılaştırmaktı. Ne siz ne de eşiniz kutsal değilsiniz ve bu hayatta olduğumuz sürece hatalar yapmaya devam edeceğiz. Onun için eşinizin sizi rahatsız eden ve kıran bir tavırını görüyorsanız ve onun fark etmesini istiyorsanız bunu alçakgönüllü bir şekilde Mesih merkezli olarak yapın ve aynı şekilde onun eleştirilerini kabul edip hatalarınızı düzeltmeye çalışın. Asla onu başkalarıyla karşılaştırmayın.

7. Konuş:

Akşam eve geldiniz, yorgunsunuz ve tek kelime etmek istemiyorsunuz. Eşinizde aynı şekilde yorgun fakat sizin gününüzü merak ediyor. Sanırım erkekler ne dediğimi anladılar. Eşinizle konuşun… Eşinize sevdiğinizi göstemenin en iyi yolu onunla olan iletişinizdeki tavırlarınız.
 
Bir tanede fazladan vereyim… Bunu yazmada geçemeyeceğim.
Eşinizin isteklerini iyi öğrenin. Kendi isteğinizi değil onunkileri öncelikli düşünün. Biz bazen kendi sevdiğimiz şeyleri eşimizinde seveceğini varsayıyoruz. Eşinizi gerçekten seviyorsanız dünyaya onun baktığı gibi bakmaya çalışın. Dr. Gary Champman’ın yazdığı ve bu konuyu ele alan harika bir kitap var. Fırsatınız olursa okuyun.
 
Seni tüm yüreğimle seviyorum hayatım ve daha iyi bir eş olabilmek için Rabbin lütfu ile değişmeye çalıştığımı bilmeni istiyorum.
“Soylu işler yapan çok kadın var, Ama sen hepsinden üstünsün” Süleymanın Özdeyişleri 31:29